خبرها

اخبار

خبرها

 اجتماعی » دستکاری اکوسیستم تالاب میقان و فاجعه‌ای که در انتظار مردم اراک است 

دستکاری اکوسیستم تالاب میقان و فاجعه‌ای که در انتظار مردم اراک است

اجتماعی

پلیمر در انجمن‌های عضویت و د 1608;ه عضویت شیمی ایران، بر

دستکاری اکوسیستم تالاب میقان و فاجعه‌ای که در انتظار مردم اراک استتالاب میقان به عنوان یکی از تالاب‌های مهم فلات مرکزی کشور، در 15 کیلومتری شمال شرقی شهر اراک قرار گرفته است و به واسطه آب گیری قابل قبول در فصول بارندگی در تلطیف آب و هوای منطقه و حفظ اکوسیستم استان مرکزی نقش موثری دارد؛ تالابی که چند ماهی است به واسطه برخی فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی در معرض تهدید جدی قرار گرفته و بیم آن می‌رود که خیلی زود مثل بسیاری از تالاب‌های کشور به کانونی برای تولید ریزگرد تبدیل شود.


به گزارش ?تابناک?، تالاب میقان که در سال‌های پرآبی به یکی از مناطق مهم گردشگری استان مرکزی تبدیل می‌شود، جدا از کارکرد گردشگری در بحث تلطیف آب و هوای منطقه و حفظ وضعیت مطلوب اکوسیستم منطقه نیز نقش موثری دارد؛ تالابی که اکنون اکنون در معرض دستکاری‌های انسانی خطرناکی قرار گرفته است و برخی کارشناسان عقیده دارند ادامه روند کنونی? تالاب را تا مرز نابودی کامل نیز خواهد کشانž

;دس حضور داشته و ریاست بیمارستان ولی عصر (عج) گیلان غ

#1575;وطلبانه در جبهه‌های دفاع مقدس حضور داشته و ریاست 

;جارب اعضای هیات علمی دانشگاه و استفاده از تمامی ظر

/p>

/p>

/p>


این تالاب که حدوداً ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد، سالانه میزبان تعداد زیادی از پرندگان مهاجر است و به علت جمعیت بالای پردنده درنا در تالاب میقان به لحاظ حیات وحش نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.


این البته همه ویژگی‌های منحصر بفرد تالاب میقان نیست و پوشش گیاهی منطقه نیز که بیشتر پذیرای گیاهان شورپسند است، این تالاب را به یکی از ذخیره گاه‌های مهم گیاهان شورپسند کشور بدل کرده است و علاوه بر این گونه‌های پستاندار، آرتمیا و انواع جلبک‌ها نیز در محیط تالاب میقان دیده می‌شود.


جدا از مواردی که به آن اشاره شد، تالاب میقان همچنین دارای یکی از غنی‌ترین منابع سولفات سدیم در کشور است که شرکت املاح معدنی ایران، مجری انحصاری برداشت این منابع در این منطقه از کشور است؛ منابعی عظیم و ارزشمند که البته بر اساس گزارش‌های به دست آمده اکنون نه تنها ارزشی برای این تالاب نیست بلکه به واسطه برخی بد سلیقگی‌ها و سوء مدیریت‌ها به خطری جدی برای سلامت و حفظ اکوسیستم تالاب تبدیل شده است.


بررسی‌ها نشان می‌دهد به واسطه برداشت بی رویه و غیرکارشناسی از منابع سولفات سدیم سطح تالاب، طی سال‌های اخیر اکوسیستم و شرایط طبیعی منطقه به شکل غیر قابل بازگشتی تغییر کرده است و در صورت استمرار روند کنونی این سرمایه طبیعی استان مرکزی به تهدیدی جدی برای صد‌ها هزار شهروند شهر و روستا‌های اطراف بدل خواهد شد.


بر اساس مشاهدات و اطلاعات به دست آمده، در شرایط کنونی کارخانه تولید سولفات سدیم وابسته به شرکت معدنی املاح ایران، اقدام به برداشت غیر کارشناسی و غیر اصولی سولفات سدیم از سطح تالاب در بخش‌های خشک شده کرده و در این راستا خاکبرداری و گود برداری‌های های فراوانی را در سطح تالاب ایجاد کرده است.


کارشناسان و مردم محلی عقیده دارند روندی که اکنون در تالاب میقان به وجود آمده است، نتیجه‌ای جز بهم خوردن اکوسیستم منطقه ندارد و به واسطه عودت ضایعات کارخانه تولید مواد شوینده به نیمه غربی تالاب، افزایش ارتفاع سطح تالاب، از بین رفتن امکان گردش آب در بخش‌های مختلف تالاب، نابودی گونه‌های گیاهی، از بین رفتن پناهگاه‌های گونه‌های جانوری و... نخواهد داشت.


این البته همه خسارت‌های برآمده از روند غیر کارشناسی برداشت از منابع سولفات سدیم تالاب نیست و بر اساس نظر کارشناسان در صورت استمرار روند کنونی عدم آب گیری صحیح تالاب در بازه‌های زمانی بارش، خشک شدن بخش عمده‌ای از تالاب و در نتیجه شکل گیری آتش سوزی‌های گسترده اجتناب ناپذیر خواهد بود.


در چنین شرایطی جدا از خسارت‌های طبیعی متوجه تالاب، از بین رفتن امکان و جذابیت‌های گردشگری منطقه، تبدیل سطح تالاب به کانونی برای ریزگرد‌های محلی و نیز از بین رفتن امکان تلطیف آب و هوای منطقه زندگی صد‌ها هزار شهروند ایرانی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.


بر این اساس، به نظر ضرورت دارد نهاد‌های نظارتی و مسئول همچون سازمان حفاظ محیط زیست و دیگر نهاد‌های مسئول به این موضوع ورود جدی داشته باشند و ضمن جلوگیری از هر گونه اقدام غیر کارشناسی از پیشامدن هر گونه خسارت طبیعی و انسانی جبران ناپذیر جلوگیری کنند.

?تابناک?، آمادگی دارد واکنش مقام های مسئول را در رابطه با این خبر دریافت و منتشر کند.

Let"s block ads! (Why?)

با انتظار می‌شوید. بهره #1711;اه منصوب مندی می‌رود تبریز


مرجع خبر: تابناک - اجتماعی
دستکاری در انتظار تالاب , فاجعه‌ای که اکوسیستم میقان , و اکوسیستم در تالاب , انتظار دستکاری میقان است , مردم است اراک دستکاری , اکوسیستم که تالاب در , انتظار است فاجعه‌ای دستکاری
- آمار مبتلایان «کووید-19» به 13 هزار و 938 تن و جان باختگان به 724 تن رسید/ کشف 1209 مورد جدید و تداوم رکوردشکنی مرگ
- "تامیفلو" از پروتکل درمان کرونا حذف شد
- 10 توصیه وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا
- علت متصاعد شدن دود از ساختمانی در خیابان جمهوری
- دستگیری دانشجویی که برای سرگرمی، مردم را از کرونا می‌ترساند
- جانباختگان کرونا به پزشکی قانونی ارجاع نمی‌شوند
- لغو کلیه برنامه‌های گروهی دانشجویی علوم پزشکی تا اطلاع ثانوی
- دستگیری خانم سرهنگ قلابی
- علت خاموشی چراغ‌های راهنمایی و رانندگی
- پیش اطلاعیه حج تمتع 99 منتشر شد
Copyright © 2012 - 2021 | تمامی حقوق این وب سایت برای barik.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:barik.ir